Adet gecikmesi neden olur?
Regl sancısı
Regl sancısı

Adet dönemi, her ay rutin olarak kadınların günlük hayatlarını olumsuz yönde alt üst edebilecek kadar etkili ama bir o kadar da kadın vücudu için gerekli bir süreç. Ağrılı geçen günler kadınların günlük yaşantılarına yansıdığında normal bir gün geçirmeleri ise olanaksız.  Bu ara da annesiniz, eşsiniz. Üstüne üstlük birde çalışan kadınsanız vay halinize. Karnım ağrıyor, anne olmak istemiyorum, karnım ağrıyor eş olmak istemiyorum, patron kusura bakma regl olmuşum işe gelemeyeceğim. Sıkıysa söyleyin! Kadın, adet madet dinlemeden hepsini aynı anda başarmaya mecburdur. Anlayışlı bir eşiniz varsa, üstelik her ay takribi 10 gün kadar  sizi gönülden anlayarak yanınızda oluyorsa ne ala 🙂

Aman deyim hanımlar böyle adama iyi bakın…

Adet gecikmesi 

Bir çok neden adet gecikmesine sebebiyet verebilir. Her adet gecikmesi sebebi gebelik olarak düşünülmemeli. Adet göremememizin vaya gecikmesinin bazı nedenleri :

1. Stres 

Stres tahminimizin üzerinde güçlü etkisi olan bir duygu. Vücudumuza verdiği hasarlar oldukça fazla. Adet gecikmelerini başında gelen nedenlerden biri. Stres yaşadığımız dönemlerde hormonlarımız alt üst olur böylece regl gecikmesi veya ay atlaması yaşayabiliriz. Eğer bu sık tekrarlanan bir durumsa mutlaka bir doktora görünmekte fayda var. Uzman doktorlar tarafından verilecek olan tavsiyeler dinlenmeli.

2. Kilolu olmak

Fazla kilolar vücudun normal süreçteki hormonal dengesini ve adet dönemlerinin zamanlamasını değiştirebilir. Hatta tamamen durdurabilir. Çoğu kadın fazla kilolarından kurtulduğunda, doğal döngülerine ve doğurganlıklarına geri dönebilirler.

3. Hamilelik

Eğer bir bebek özlemi var ise  işte en güzel adet gecikmesi budur 🙂 Herhangi bir sağlık kurumunda yaptıracağınız gebelik testi sonucu size hamile olup olmadığınız bilgisini verir. Kanda veya idrar da yapılan bu test sonuçları esnasında gebelik hormonları kontrol edilir.

4. Hastalık

Yakın sürede geçirmiş  olduğumuz bir rahatsızlık aldığınız ilaçlar adetin gecikmesine sebebiyet verebilir.

5.  Zayıf olmak 

Bu durum, aşırı derecede spor yapan ya da profesyonel sporcu olan kadınların yaşadığı adet gecikmesinin en sık görülen nedenidir. Vücuttaki yağ oranını yeterli düzeyde olmaması da adet gecikmesi yada düzensizliğine sebebiyet verebiliyor.

6. Perimenopoz

Perimenopozal dönemin en önemli özelliği kadınların önemli bir kısmında düzensiz kanamaların görüldüğü ve kadının yüksek östrojenik aktivite ile ortaya çıkan problemlerle başa çıkmak zorunda kaldığı dönemdir. Menopoz öncesi yaşanan zaman zarfıdır.

Cevap yaz