Ana Sayfa Aylanın Kafası Bel fıtığına ne iyi gelir?

Bel fıtığına ne iyi gelir?

1374
Bel fıtığı ve pilates

 

 

 

Bel fıtığından muzdarip olan kişilerden biri de benim maalesef.

Haydi pilatese
Haydi pilatese

Bel fıtığı

İnsan hayatının yaşam kalitesini düşüren, korunmadığı takdirde dayanılmaz ağrı ve acılara sebep olabilen, hareketlerinizi kısıtlayan ciddi bir rahatsızlık bel fıtığı.Sık sık tekrarlanabilen bu rahatsızlıkla başa çıkmak adına epeyce bir araştırma yaptım. Spor yapmayı seven biri olarak bel fıtığım sebebiyle tüm sporlardan ne yazık ki uzaklaşmak zorunda kaldım. Artık sık ve dayanılmaz ağrılardan kurtulmak adına bu rahatsızlıkla nasıl başa çıkabilirim ve bununla nasıl yaşamayı öğrenebilirim acaba diye araştırmak için yola koyuldum.

Murat hocamla pilates
Murat hocamla pilates

Benim belimde yaşamış olduğum bu hastalığın ameliyat seviyesinde olmadığını öğrendiğimde biraz içim rahatladı. Fakat yeniden ortaya çıkma riski çok yüksekti.Bu nedenle bel fıtığımı kabullenip, onu severek ve koruyarak yaşamayı öğrenmem gerekiyordu. Bazı egzersizleri evimde yapmam için doktorum tavsiyede bulundu.Fakat bu egzersizleri düzenli yapmak gerekliydi. Biraz ihmal ettiğimde ve belimi zorladığımda yeniden ortaya çıktığını farkettim. Araştırmalarım sonucunda, medikal eğitimli bir pilates hocasıyla bel fıtığı egzersizlerini çalışmaya karar verdim. Karın ve sırt kaslarımı güçlendirdikçe kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Benim gibi bir çok insan  maalesef bel fıtığından yana muzdarip. Bu sebeple benim rahatsızlığıma iyi gelen kendimi çok daha iyi hissetmemi sağlayan bu hafif sporun ne kadar faydalı olabileceğini sizlerle paylaşmak istedim. Pilates insanların düşündüğünün aksine sadece kilo vermek için yapılan bir egzersiz değil. Medyada sıkça yer aldığı gibi boy uzatan bir egzersizde değil. Pilates daha çok fizik tedaviye, düz ve sağlıklı vücut duruşu elde etmeye yönelik bir egzersiz. Omurganın özel öneme sahip olduğu, doğru yapıldığı takdirde vücudu içerden dışarıya onaran hareketlerden oluşan bir egzersiz.

Hadi başlayalım...
Hadi başlayalım…

Bel fıtığı, omurilik problemi olanlar pilates yapabilir mi?

Bel fıtığı ve omurilik problemi olanlar için özellikle pilates yöntemi doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. Yanlış tekniklerle çalışılırsa tehlikeli olabilir, sakatlıklar artabilir.

Pilates egzersizlerin amacı tam olarak nedir?

Egzersizlerin başlıca amacı şunlardır:
Sırt, bel ve karın kaslarının kuvvetini, dayanıklılığını ve esnekliğini artırmak,
Duruşu iyileştirmek,
Eklemlerin hareketliliğini kolaylaştırmak,
Kondisyonu iyileştirmek.
Egzersizleri doktor önermeli

Doç.Dr. Ahmet YILDIZHAN Diyor ki;

Bel Fıtığı Nedir?

Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk, özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Disklerin iç kısmında nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka, omur kemiklerine bakan yüzlerde ise her iki tarafta son-plak olarak adlandırılan kıkırdak yapılar vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir. Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk, omurilik kanalı (spinal kanal) içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder .
Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

Bel Fıtığının Tedavisi
Bel fıtığı rahatsızlığı bulunan bir kişide hastalığın safhası iyi bir muayene ve ileri tetkik metodları ile net olarak tesbit edildikten sonra tedaviye geçilir. Bundan sonra, pratik olması açısından, hastalar cerrahi müdahale gerekenler ve cerrahi müdahale gerekmeyenler diye iki büyük gruba ayrılabilirler. Bel fıtığı gelişiminin erken dönemlerinde konservatif tedavi adı verilen cerrahi dışı tedavi metodları uygulanır. Bu safhada hastaya bütün dünyada ağrı kesici, adale gevşetici ve antienflamatuar ilaçlar verilir. Sert yatak istirahati tavsiye edilir. Fizik tedavi yapılabilir. Lazer ile tedavi cihetine gidilebilir. Yine ciltten (perkütan) birtakım farklı girişimlerde bulunulabilir. Uygun dönemde egzersiz verilebilir. Gerekiyorsa psikoterapi yapılabilir.

Bel fıtığı tedavisini bir ekip işi olarak görmekte yarar vardır. Nöroşirürji (beyin-omurilik-sinir cerrahisi), nöroloji, anestezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktorlar ile diyetisyen, psikolog, hemşire ve fizyoterapistler bu ekibin içinde yer almalıdır. Gerektiğinde diğer bazı branşlardaki uzman doktorların görüşlerine de müracaat edilmelidir.

Bu ekibin elinde bir fizik tedavi ünitesi ve bu ünitede traksiyon (programlanabilir hafızalı otomatik cihaz ile bel çekme) dahil lüzumlu bütün araç gereçler hazır bulunmalıdır.

Bu prensipler ışığında modern imkânlar kullanılarak hastaların büyük bir kısmı ameliyat harici metodlarla tedavi edilebilir. Prensip olarak cerrahi müdahale son çaredir. Ancak hastalık ilerlemiş ve yapılan muayenede bazı şartlar teşekkül etmiş ise [ki bu şartlar uluslararası nöroşirürji camiası nezdinde genel kabul görmüş ve klasik kitaplara kadar geçmiş kriterlerdir] o zaman ameliyat kararı verilir. Bu kararı verirken cerraha bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme metodu büyük oranda yardımcı olur.

Yazan: Doç.Dr. Ahmet YILDIZHAN 

 

4 Yorumlar

  1. Bel fıtığınla ilgili yayıninız içın teşekkür edrim. Şu saatte bel fıtığımdan kaynaklanan ayaklarımın ağrısı ve etlerinin sızlaması nedeniyle uyuyamadım fys te dolaşırken tesadüfen yazınıza rasladım, duyduğum ama uygulanışını bilmediğim plts ten bahsedilmiş en kısa sürede araştıracağım. Tekrar teşekkür ederim.

    • Geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz. Mutlaka medikal eğitimli bir pilates hocasıyla çalışmayı deneyin. İyi gelecektir. Ben bu rahatsızlıkla ancak bu şekilde başa çıkabiliyorum. Tavsiye ederim.

Cevap yaz