Merhabalar! Size bugün burçlardan ve burçlarla uyumlu olan taşlardan bahsetmek istiyorum. Ben araştırırken oldukça keyif aldım, umarım sizler de okurken keyif alırsınız 🙂

Hello! Today, I would like to talk about the stones that are compatible with the signs. I enjoyed it very much while researching, I hope you will enjoy reading it 🙂

BALIK: (22 Şubat – 21 Mart)

AKUAMARIN: Balık burcunun taşlarından biri olan Akuamarin, gücün ve cesaretin taşı olarak bilinir. Barış, umut ve sevgi getirdiğine inanılır.

 PISCES (22 February -21 March)

AQUAMARINE: It is the birthstone of Pisces. Aquamarine is known for courage and power. It brings power and hope.

 • KOVA: ( 22 Ocak – 21 Şubat )

AMETIST: Kova burcunun taşlarından biri olan Ametist, sakinliğin ve dengenin taşıdır. Kişiye denge, barış ve sakinlik verdiğine inanılır.

AQUARIUS: (22 January- 21 February)

AMETHYST: Amethyst is the birthstone of Aquarius. It is a calming stone that helps in the emotional, spiritual, and physical planes to promote calm, and balance.

 • OĞLAK: ( 22 Aralık – 21 Ocak)

YAKUT: Yakut, enerjisi yüksek bilinen taşlardan biridir. Mutluluk duygularını arttırıcı etkisi olmakla birlikte ve yaşam enerjisi verdiğine inanılır.

CAPRICORN: ( 22 December – 21 January)

RUBY: Ruby is the birthstone of Capricorn. Ruby is a high-energy stone. It is also a stone that gives breath of life and enhances happiness.

 •  YAY: ( 23 Kasım – 21 Aralık ) 

TOPAZ: Topaz Yay burcunun taşı olarak bilinir. Denge, sakinlik sağladığına ve neşe getirdiğine inanılır. Aynı zamanda kötülükten ve nazardan korur.

 SAGITTARIUS: ( 23 NOVEMBER – 21 DECEMBER)

TOPAZ: It is the birthstone of Sagittarius. Topaz is a balancing and calming stone that balances emotions, releases tension, balances emotions, and can bring joy. It is also used for protection, particularly protection from the evil eye and greed.

 •  AKREP : ( 22 Ekim – 22 Kasım )

 MERCAN: Mercan, yaşamı ve enerjiyi temsil eder. Koyu kırmızı mercan kan dolaşımını uyandırır, pembe tonlarında ki mercan ise, depresyona ve beslenme yetersizliğine yardımcı olarak kullanılır.

 SCORPIO: ( 23 October – 23 November)

 CORAL: Coral symbolizes life and blood force energy. Dark red coral is used for heating and stimulating the bloodstream. Pink shades restore harmony to the heart. It is used as an aid to depression, lethargy or deficient nutrition.

 •  TERAZİ : ( 22 Eylül – 21 Ekim )

 TURKUAZ: Turkuaz tarihte ki en eski taşlardan biri olarak bilinir. Göze şifa veren, koruyucu, güçlü bir taştır.

 LIBRA: (22 September – 21 October)

 TURQOUISE: Turquoise is one of the oldest stone in the history. It is a stone of protection, strong and opaque, yet soothing to the touch, healing to the eye.

 • BAŞAK : ( 22 Ağustos – 21 Eylül )

 SITRIN: Sitrin taşı başarıyı, bereketi, ve kişisel gücü temsil eder. Enerjisi yüksek bir taştır, kişiye ışık tutar ve başarı getirir.

 VIRGO: ( 22 August – 21 September)

 CITRINE: Citrine stone symbolizes success, abundance and personal power. Citrine is a joyful stone with bright energy. It also brings energies of generosity so that the prosperity and success is shared.

 •  ASLAN : ( 22 Temmuz – 21 Ağustos )

KUVARS: Negatif enerjiyi yok eder ve toksik düşünceleri arındırır. Aynı zamanda zihinsel odaklanmaya ve netliğe, fikir ve planları takip etmeye yardımcı olur. Kuvars, bir kişinin veya herhangi bir durumun iyi veya kötü niyetli olup olmadığını ayırt etmesine yardımcı olur.

 LEO: ( 22 July – 21 August)

 QUARTZ: Quartz removes negative energy and purifies toxic thoughts. It may also help mental focus and clarity, as well as, assisting one in following through on ideas or plans. This crystal helps one to discern if a person or situation has good or bad vibes.

 •  YENGEÇ : ( 22 Haziran – 21 Temmuz )

 PEMBE KUVARS: Kalbin ve koşulsuz aşkın taşıdır Pembe Kuvars. Merhamet, barış, şifa, beslenme, rahatlama gibi feminen enerji taşıyan bir taştır.

CANCER: (22 June – 21 July)

 ROSE QUARTZ: It is a stone of the heart and a crystal of unconditional love. It carries a soft feminine energy of compassion and peace, tenderness and healing, nourishment and comfort.

 •  İKİZLER : ( 22 Mayıs – 21 Haziran )

 ZÜMRÜT: Zümrüt taşı, uzun süre umut sembolü olmuştur. Sezgisel farkındalığı, meditasyonu ve maneviyatı temsil eden bir taştır.

 GEMINI: ( 22 May -21 June)

 EMERALD: It has long been the symbol of hope. Emerald is a stone that is well used for intuitive awareness, meditation, and spirituality.

 •  BOĞA : ( 22 April – 21 Mayıs )

 AKIK: Akik güçlü bir taştır. Cesareti, korunmayı, iyileştirmeyi ve sakin kalmayı geliştirdiği söylenir.

 TAURUS: ( 22 April – 21 May)

 AGATE: Agate is a stone of strength. It enhances courage, protection, healing, and calming.

 • KOÇ : ( 22 Mart – 21 Nisan )

 AKUAMARIN: Akuamarin, gücün ve cesaretin taşı olarak bilinir. Barış, umut ve sevgi getirdiğine inanılır. 

ARIES: (22 March – 21 April)

AQUAMARINE: Aquamarine is known for courage and power It brings power and hope.

 

Cevap yaz