Asgari ücret artacak mı?

Asgari ücret zammı için tartışmalar yılın son günlerinde devam ediyor.

asgari-ucret-artacak-1481149766317

Asgari ücret artacak

2017′de geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için geri sayım başladı. Halen net bin 300 lira olan asgari ücretin ne kadar artacağı merakla bekleniyor. Yeni maaşla, sadece yaklaşık 6 milyon asgari ücretlinin geliri artmayacak. Çalışanların ve işsizlerin eline geçecek para da yükselecek. Çalışanların maaşına eklenen asgari geçim indirimi ve işsizlik maaşında taban ve tavan tutarlar, asgari ücretteki artışla zamlanacak. buluşma Türk-iş’te İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün ikinci toplantısını yapacak. Türkİş’in ev sahipliğindeki toplantıda, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan istenen ekonomik ve sosyal göstergelere ilişkin bilgiler değerlendirilecek. Ayrıca Çalışma Genel Müdürlüğü yetkilileri, prime esas kazancın sigortalı sayısına dağılımını gösteren rakamı, komisyonla paylaşacak. Komisyon ilk toplantısını, Çalışma Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapmıştı. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, taraflardan gerçekçi taleplerde bulunmalarını istemişti. Türk-İş heyetine başkanlık eden Nazmi Irgat, “Yeni yılda net bin 600 lira talep ediyoruz” derken; TİSK heyetine başkanlık yapan Metin Demir, geçen seneki yüksek artış nedeniyle yeni yılda zamma sıcak bakmadıklarını dile getirmişti.

Asgari geçim indirimi brüt asgari ücretten hesaplanıyor. Çalışanın evli olup olmaması, eşin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısına göre tutar değişiyor. İşsizlik maaşında da taban tutar brüt asgari ücretin yüzde 40’ı oluyor. Tavan da asgari ücretin yüzde 80‘ini aşamıyor..

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücret pazarlıkları ve gündemdeki konularla ilgili açıklamalar yaptı. Taşeron işçilere yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Müezzinoğlu, “Arzu ederiz ki talep edilen şekilde sonuçlandırabilelim” dedi. Çalışanların standardını yükseltebilecek adımlardan birinin de asgari ücret olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, “Ümit ederim ki bu anlamda hem istihdamı koruyacak hem çalışanımızın hak ve hukukunu iyileştirecek bir sonuca iki-üç hafta sonra ulaşacağız. Yapabileceğimizin azamisini yapma gayreti içerisinde olacağız” diye konuştu.

YÜZDE 80 TAZMİNAT ALAMIYOR
Kıdem tazminatından yararlanan çalışan oranının yüzde 20‘leri geçmediğini belirten Müezzinoğlu, “Yüzde 80‘in ciddi bir mağduriyeti var. Güvencenin ve hakkaniyetin merkeze alındığı sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir sistemi hep beraber getirmemiz lazım” dedi..http://www.takvim.com.tr/ekonomi/2016/12/08/asgari-ucret-artacak

 

Cevap yaz