Allah kabul etsin

 

Kaçıranlara geçmiş olsun

ESNAFI BİZ YOK ETTİK.

Esnafımızı destekleyelim

Benim çocukluğumda mahallemizin bakkalı, manavı, kasabı, esnafı vardı.Dükkanının kepengini duasıyla yeni açmış mıntıka temizliği yapan esnaflarımıza hayırlı işler dileyerek geçerdik önlerinden. Mahalleli esnafını kollardı severdi. Peynirini zeytinini Ahmet beyden, ekmeğini Hasan ustadan alırdı. Esnafta çoluk çombalak mahallenin çocuklarını kollar severlerdi. Çikolatamızı bakkalımızdan alır poğaçamızı pastanemizin sevimli ustasının hünerli ellerinden yerdik. Anamız babamız bizleri her alışverişe gönderdiğinde elimize küçük de olsa atıştırmalık bişeyler sıkıştırırlar selam iletirlerdi büyüklerimize. Babamın selamı var der, içeri girer istediklerimizi alır ve babam sonra ödeyecek hadi kolay gelsin hayırlı işler der arkamıza bile bakmadan çıkar giderdik. Mahallelide, esnafta mutluydu kısaca. Şimdi ise esnaf artık çok mutsuz. Tabii artık mahallenizde esnaf bulabilirseniz, görebilirsiniz. Ne mahalle kültürü kaldı nede esnaf kaldı. Büyük şehirlerde insanlar teker teker kaybolur oldular. Etrafımızın dört bir yanını saran gökdelenler bırakın esnaf görmeyi, güneşi görmeye hasret bırakır hale getirdi. Yok olan küçük ama şirin evlerle birlikte yükselen rezidans adı altında dikilen binalar. Şimdi ise herkesin ağzında aynı söz ‘bir sahil kasabasına yerleşmek istiyorum’ Bir haltmış gibi insanlara pazarlanan beton yığınları, AVM dedikleri alışveriş tuzakları, hipermarket dedikleri bakkalı, manavı, kasabı yok edici kurumlar. Maalesef bizler kendi kendimizi bu hale getirdik. Özentilik ve gelişmişlik birbirine boca edilip arap saçına döndürüldü. Hiç unutmuyorum Antalya’da bir arkadaşımla sohbet esnasında İstanbul’dan ev aldık demek yerine rezidans aldık demeyi yeğlemişti. Hala aklıma geldikçe gülüyorum. İyi halt ettik. Şimdi de yok ettiğimiz esnafımızı can suyu vermek adı altında bir güzel borçlandıralım olur mu?

Esnaf Duası

Mudurnu’da geleneksel hale gelmiş ve yüzyıllardır süre gelen bir gelenektir, Cuma günleri salâ verildikten hemen sonra yapılır. Esnaf duasına esnaflar dükkanlarının önüne ayakta hocanın duasına amin demekle birlikte katılmış olurlar. Yapılan bu bereket duası Orta çarşı ve Demirciler çarşısı olmak üzere iki ayrı yerde aynı anda yapılır. Orta çarşıda yapılan duaya esnaflar ayakta amin derken, demirciler çarşısı esnafları ise duaya oturdukları yerden amin derler. Bunun sebebi ise orta çarşı esnafının hafta boyunca dükkanlarında oturduğu yerden, demirciler çarşısı esnafı ise hafta boyunca ayakta demir dövdükleri için ahilik geleneğinden gelen bir saygı gösterisi olarak kabul edilir. Dua sonrası gönlünden kopan, ölülerinin ruhuna dua okunmasını isteyen varsa “hayır” adı altında sembol olarak ekmek, lokum gibi elde yenebilecek yiyecekler dağıtılır ve yiyenler/alanlar onlar içinde dua ederler.

Mudurnu’da esnaf duası

Bu duanın Mudurnu için başka bir önemi daha vardır. Mudurnu’da her kim yeni bir işyeri açmak isterse açılışını mutlaka Esnaf duasından sonra yapar. Açılışı yapılacak olan dükkan dua sonrası anons edilir kalabalık cemaat açılış yapılacak dükkanın önüne giderek orada dükkanın bereketli olması hayırlı kazançlar sağlaması için hep birlikte dua edilir.

Mudurnu’da Şed Kuşatma:Ahi Birliklerinin günümüze kadar uzanabilmeyi başarmış geleneklerinden biri de Şed Kuşatma geleneğidir. Bir usta yanında uzun süre çalıştıktan sonra , mesleğinin ustalığını, tüm inceliklerini ve iş ahlâkını kazanmış olan gence; törenle şed kuşatılır. Dualar ve öğütlerle kuşatılan şed, peştemale benzer bir kumaş parçasıdır. Ancak, bir ehliyet, diploma gibidir. Bunu kuşanan genç, işinde usta olmuş demektir.

7 Asırdır her cuma esnaf dua ediyor Mudurnu’da

Faizli yada faizsiz borç borçtur kardeşim.

Borç demek bir gün bu aldığını eşek gibi geri ödeyeceksin demek. Adamcağız  para kazanıyor olsaydı bu krediyi almaya mecbur kalmazdı zaten. Biz ettik biz buluyoruz. Orman arazilerimiz dahi rezidans oluyor. Akciğerlerimiz kesiliyor lüks villalar konduruluyor. Daha durun yeni başladık nefes alamayacağımız zamanlarda gelecek. O zaman geldiğinde de bol bol oksijen kredisine başvururuz. Taksit taksit öderiz artık faizsiz olarak. 

Esnafın yüzü gülebilse

 

Cevap yaz