Ailecek tatil kabus olmasın

 

Hadi kolay gelsin
Onlar benim hayat neşem

Ailecek tatil kabus olmasın

İki çocuk annesi ve sık seyahat eden biri olarak çocuklarıyla tatile çıkmayı planlayan ailelere  bir kaç tavsiyede bulunmak istedim. Aslına bakarsanız çocuklarla seyahat gerçekten çok da kolay değildir. Hani iki yada üç çocukla dünyayı gezdim, tatil harikaydı hiç çocuklarla problem yaşamadık diyerekten tatillerini öve öve anlatan anneler var ya 🙂 onlara sadece gülümsüyorum. Ergenlik çağındaki veya 0-12 yaş arası çocukla tatil yapıp da hiç problem yaşamadan dönen bir aile daha görmedim diyebilirim. Çoğu çift, bekar anne, bekar baba çocuklarıyla tatile çıkmadan önce kara kara düşünür. Hele ki uzun bir yolculuk veya yurt dışı gezisiyle daha da bi kara kara düşünürler. Düşünmelilerdir de. İnanın kendi arkadaşlarımın çocuklarıyla ilgili de öylesine tatil kabusları dinledim ki; Bu sebeptendir ki tedbir almadan sakın ama sakın yola çıkmayın derim.

Bu kadar içimiz kararttıktan sonra hemen çözüme gidelim:)

Herşeyden önce çocuklarla tatil yapmayı planlıyorsak öncelikle kendi konforunuzu ve huzurunuzu düşünerek çocuğun da mutluluk duyacağı, eğlenebileceği, aktivitelere katılabileceği ve uykusu geldiği anda huzurla uykusunu alabileceği konforlu bir ortama ihtiyaçları olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Yolculuk esnasında ise bakımı için ihtiyacı olabilecek herşeyin seyahat boyu şeklinde çantanızda hazır tutmakta fayda var. Mutlaka anneler çocukları için en iyisini bilirler. Fakat seyahatin evimizdeki ortamdan çok farklı olduğunu varsayarsak ihtiyaçlarımız fazlalaşır. Hava değişikliğini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Malum çocuklar hava değişiminden çabuk etkilenirler. 22 yaşında bir kız çocuğu ve 13 yaşında bir erkek çocuğu annesiyim.Uzun yıllar, yani çocuklar büyürken sık seyahat eden bir anneyim. Belki artık biraz paçayı kurtardım ama inanın küçük çocuklarla yolculuğu iyi bilirim:) Şimdi, naçizane tavsiyelere hep birlikte madde madde gözatalım birazcık;

1– Öncelikle çocuğumuzun kıyafetlerini öyle süslü püslü çocuğu sıkan kıyafetlerden değil de onun en rahat ettiğini düşündüğümüz kıyafetlerden seçim yapmalıyız. Bu kıyafetler üzeri kirlendiğinde değiştirmemiz gerektiğinde kolay çıkarılabilen ve giydirilibelen pamuklu kıyafetlerden olmalı.

2- Yolculuk esnasında acıkabileceği ihtimali üzerine mutlaka pratik mamalar yada atıştırmalıklar yanımızda bulunmalı.

3-Bezli bebeklerin alt açma örtüleri, ıslak mendilleri ve bolca yedek bezleri çantamızın olmazsa olmazları arasında.

4- Uçak seyahatlerinde basınç değişikliği sebebiyle yetişkinlere nazaran bebekler ve çocuklar basınç değişiminden daha çok etkilenirler. Kulaklarında ki tıkanma ve basınç onları rahatsız eder ve huzursuz olurlar. 200 kişinin çocuğunuzun ağlamasını dinlemesi sizi huzursuz etmemesi ve çocuğumuzun rahat yolculuk yapabilmesi adına anne sütü alan bebekler emzirilerek, emzik emen çocukların emzikleri verilerek , biberonla beslenen çocuklara da biberonları verilerek yolculuk yapmakta fayda var. Emme sırasında çocukların kulaklarında hissettikleri basınç azalacak, sizde çocuğunuzda rahat bir yolculuk yapacaksınız.

5- Çocuğumuzun en sevdiği oyuncaklardan en az iki tanesi yanımızda bulunmalı.

6- Yanımıza alacağımız kitaplar da kurtarıcımız olabiliyor. Sesli ,müzikli kitaplar oyalanmalarını sağlayacaktır.

7-Eğer çocuğumuz söylediklerimizi anlayacak yaşta ise ona bu yolculuk süreciyle ilgili  keyifli bir konuşma yapın. Nasıl yolculuk yapacağınız hakkında bilgi verin. Bu araba olur uçak olur, otobüs olur, tren olur. Mutlaka ön bilgi verin. Onun ilgisini çekebilecek şeylerden söz edin. Çocuklar bazı konular da önceden hazırlandıklarında yol boyunca çok daha anlayışlı olabilirler. Hatta valizini , çantasını birlikte hazırlayın. Yanına almak istediklerini sorun. Bu hem hoşuna gidecek hemde unuttuğunuz herhangi birşey olduğunda sizi kurtaracaktır 🙂

8- Mutlaka ayakkabıları en rahat olanı olmalıdır. Uzun yürüyüşler çocukların mızmızlanmasına sebep olur haklı olarak. Bu sebeple portatif katlanabilen bir puset bizi kurtaracaktır.

9- Gezdiğimiz gördüğümüz her yeri onun anlayabileceği dilden paylaşmak bulunduğumuz yere çocuğumuzun adaptasyonunu sağlar. İlgisini çekebileceğini düşündüğünüz  herşeyi ona da gösterin ve biraz söz edin. Paylaşmak hoşuna gidecek ve o da size birşeyler göstermeye başlayacaktır.

10- Mutlaka çocuğunuzu dinleyin. Bazen gezinin, seyahatin rehavetine kapılıyoruz hepimiz maalesef 🙂

11-  Bazı kuralları çiğnemekten zarar gelmez. Evimizdeki kuralların hepsini seyahat esnasında uygulayamayız.Biz yetişkinler bile bunu zaman zaman yaparız üstünede keyif alırız. Bu sebeple tatilde çocuklarınıza kurallarda esneklik yapın. İnanın bir sonra ki tatili iple çekecektir.

12- Tatil de kalacağınız yeri mutlaka çocuklarınıza göre seçin. Örneğin devremülkler, çocuklu ailelere göre düzenlenmiş oteller, yazlık evler gibi seçimlerde mutfakların olması ciddi bir avantajdır.

13- Mutlaka hastane ve doktor olan bir bölgede tatil yapmakta fayda var. Allah korusun ama tedbir şart.

14- Yanımıza çocuğumuzun düzenli olarak kullandığı ilaçların dışında, ateş düşürücü,ateş ölçer ve ishal durumlarında kullanmak için özel mama ve ilaç almakta fayda var. Çocuk bunlar nerede ve ne zaman hasta olacakları belli olmaz.

Eh artık bunların hepsini uygulamaya koyduktan sonra iyi tatiller dilerim sizlere. Olumlu düşünün ki olumlu geçsin tatiliniz…

Hayat Paylaşınca Güzel

Cevap yaz