Düğmeli evler-Akseki

2152
Akseki fotoğraf sergisinden

Antalya,Akseki

 

Antalya Havalimanı – Akseki arası 150 km 

img_9103

Haydi Gezelim

Vatan Tv Haydi Gezelim ekibi bu hafta sizler için Antalya Akseki’nin altını üstüne getirdi. Her hafta olduğu gibi bu hafta da düzenlenen klasik turlara inat bizler sizlere kendi imkanlarınızla gidilecek ve keşfedilecek yerlere götürüyoruz. Akseki belediyesi M. İsmet Uysal başkanımızın ve sevgili Akseki’nin saygın Gündoğdu Ailesi’nin daveti üzerine onları kırmadık ve hemen yola koyulduk.Oldukça sıcak ve sevgi dolu tanışma seremonisinden sonra keşifimize için yola koyulduk.

Düğmeli Evler

İsmini ilk işittiğim andan itibaren gerçekten merakımı cezbetti.Düğmeli Evler sizin gözünüzde nasıl canlanıyor bilmiyorum ama, ben gözümde bir türlü canlandıramamıştım. Düğme ve ev birbiriyle örtüşmedi bir türlü kafamda 🙂

Düğmeli ev
Düğmeli ev

Evlerin ana yapısı, dokusu doğal taş. Bu yapıların yüzlerce yıl evvel Ermeni, Rum, sonrasında ise Türk ustalar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Ahşap şeritler çekilerek taşların birbiriyle kaynaması ve sağlamlaştırılması sağlanıyor.Hiçbir koruma önlemi almaksızın, çürümeden yüzlerce yıl dayanır. Sökülerek yapıdan yapıya kullanılır.Evler, büyüklüğüne göre iki veya dört odalı, uzun ve geniş köşklü (sofalı), ahşap direkler üzerinde ahşap ayazlıklıdır(teraslı). Her odada davlumbazlı ocak vardır. Köşkün veya ayazlığın uygun bir bölümü aşlık olarak düzenlenmiştir. Sedir katran ağacından kestikleri ahşabı birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanıp, binayı taş yığarak, herhangi bir harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapmışlar.İskeletin dışarda kalan kısımları da düğme gibi gözüktüğü için adına düğmeli (pişduvan) evler demişler. Köydeki evlerin tarihi silueti korunmuş; 2012’de Çekül Vakfı’nın TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’ne üyeliği kabul edilmiş.

Düğmeli evler, Antalya Akseki ilçesinin Sarıhacılar Köyü’nde. Bu oldukça farklı dokuya sahip köy zamanında İpek Yolu olarak kullanılıyormuş. Dünyanın her yerinden gelen geçen tacirler bu yolu kullanarak ipek yolu üzerinde yol alıyorlarmış. Akseki Belediyesi 1864 yılından bu yana ilçe. Benim üzüldüğüm, bunca yıllık geçmişi olan bir yörenin, bu kadar atıl hale gelmesi…

Sarı hacılar cami
Sarı hacılar cami

Geçmişi 600 yıl olan Sarıhacılar Camii, görülmeye değer güzellikte tarihi eserlerden birisi. Bu köydeki evlerin birçoğu atıl ve kagir durumda. Kiminin çatısı yıkılmış, kiminin bacası, kiminin kapısı. Oldukça değerli bir kültüre ve geçmişe sahip oysa ki. Tam da  zamanında sayın Akseki Belediye Başkanı M. İsmet Uysal makamına yerleşir yerleşmez derhal ele almış kıymetli kültür mirasımızı. Misafirperver başkanımızla çok keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Son derece mütevazı kişiliğiyle bizlere Düğmeli Evler’in ve Sarıhacılar Köyü’nün hikayelerini anlattı. Bu esnada Sarıhacılar Köyü’nün tek ve muhteşem Butik Otel ve restaurantı olan Ayşe Naz Hanım Konağı’nın sahibi Mustafa Bey bizleri ekipçe çok güzel ağırladı. Kendileri bizlere yöresel yemekler hazırlatmışlar. Hepsi birbirinden lezzet de idi. Böylesine değerli tarihi geçmişi olan Sarı Hacılar Köyü’ne sahip çıktıkları için bizzat kendilerini kutluyorum. Hızlı bir şekilde yapılanma, revize ve restorasyon devam ediyor. Her yıl belediye tarafından  gerçekleştirilmekte olan Kardelen Festivali için çalışmalar bu yıl daha da hızlandırılmış.

Düğmeli Köy üç hane 

Akseki fotoğraf sergisinden
Akseki fotoğraf sergisinden

Sarı Hacılar Köyü’nün içerisinden geçmekte olan İpek Yolu kullanılmaz hale geldikten sonra köy yavaş yavaş kendi kaderine terk edilmiş. Ekmek parası kazanma ümidiyle başka başka yerlere göçler başlamış. Zamanla, azalan nüfus içerisinde yalnızca yaşlılar kalmış. İlerleyen yıllarda kaderiyle baş başa bırakılan Düğmeli Evler maalesef bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuşlar. Gel zaman git zaman köyde bir Allahın kulu kalmayınca haritadan silinmek üzereyken, yerlilerin torun torbaları kendi aralarında bir dayanışma derneği kurarak burayı ayakta tutmaya karar vermişler. E iyi de yapmışlar. Bir düşünsenize size nerede doğduğunuzu veya deden nereli dediklerinde haritadan silinmiş bir yer söylemek biraz tuhaf olurdu sanırım 🙂 İşte bu ayıbı yaşamamak adına olsa gerek bu dernek köye üç kişiyi üç ayrı eve yerleştirerek ve maaş bağlayarak haritadan silinmesine engel olmuş .Biraz geç de olsa kültür miraslarına sahip çıkmışlar. Tebrik ederim.

Aylanın kafası evinin önünde :)
Aylanın kafası evinin önünde 🙂

Yöresel Yemekler

Bizlere ikram edilen ve tanıtılan yemekler arasında nohutlu beyaz pancarlı ve tam yağlı yoğurtlu tarhana çorbası çok lezzetliydi. Yanında sebzeli bulgur pilavı ve yörede sık kullanılan kabuklu fasülye yemeği de aynı lezzetteydi. Kabuklu fasülye, barbunya ile birlikte harmanlanarak pişirilmişti.

Düğmeli Evler Müzesi

Müzeden
Müzeden

Onarılmış, revize edilmiş binalardan bir tanesi Sarı Hacılar Köyü’nde müzeye dönüştürülmüş. Oldukça emek harcanmış. Içeriye girer girmez büyülendim! Bugüne kadar gezip dolaştığım en güzel yörük müzesi diyebilirim. Içeride kaç saat çekim yaptık hatırlamıyorum. Her ayrıntı düşünülmüş. Tavsiye ederim Akseki’ye bu köyü ve müzeyi gezmek için gidilebilir.

Müze
Müze

Tarihi Konak Benim Favorim

İşte benim favorim. Tek kelimeyle buraya bayıldım. Konak 1840 yılında köyün ağası tarafından inşa edilmiş. Vallahi ağa ne kadar zevkli ve ehl-i keyf adammış. Bir konak inşa etmiş içerisinde yok yok. O yıllara göre ve bir köy içerisinde olduğunu göz önünde bulundurursak harika bir konak ortaya çıkmış diyebilirim. Bu konakta haliyle geçmiş tarihinden dolayı restore edilmiş ve korumaya alınarak turizme kazandırılmış. Belediye başkanı M. İsmet Uysal eşliğinde burayı ziyaret ettiğimizde tabi takılmadan duramadım. Başkana ısrarla burada kalmak istediğimizi söyledim. Bu arada burası da müzeye dönüştürülmüş. Tabii ki başkanımız tüm nezaketiyle gülümsedi. Hayır demedi ama gülümsemesinden ne demek istediği anlaşılıyordu 🙂 Mimarisi oldukça kullanışlı ve şık döşenmiş. Konağın misafir salonunda birde bize kaşık oyunları gösterisi hazırladıklarını görünce Vatan Tv ekibi olarak çok onore olduk. Sevgili Ümmü Erbil, başkanımızla ve ekiple tadına doyum olmayan bir röportaj gerçekleştirince çok keyifli anlar yaşadık. M. İsmet Uysal başkanımızın kaşık oyununda ekibe eşlik etmesi ise bambaşka bir neşe kattı.

img_9125
Akseki belediye başkanımızla hep birlikte oynadık.

Gezimizin son durağına kadar bizlere eşlik eden sayın Akseki Belediye Başkanı M. İsmet Uysal’a, Gündoğdu Ailesi’ne, Ayşe Naz Hanım Konağı’na, Duruk Otel ve ekibine, Vatan Tv ailesinden Haydi Gezelim ekibi olarak bizleri en iyi şekilde ağırlayan ismini sayamadığım Tüm Akseki halkına teşekkürlerimizi sunarız.

Her zamanki gibi bu gezimizde de sanatçı sevgili Ümmü Erbil nam-ı diğer Ümmü kızımızın ne kadar sevildiğine şahit olduk.

Ümmü Erbil ve Aylanın kafası
Ümmü Erbil ve Aylanın kafası
Akseki safari
Akseki safari
Fatih Bedir ve Ümmü kız
Fatih Bedir ve Ümmü kız

img_9129

Harikalardı :)
Harikalardı 🙂

Cevap yaz