Dul maaşı :)

 

 

Türkiye’de sakın dul kalma

 

DUL KADININ MAĞDURİYETİ

Bu ülkede kadın olmak zor, ama dul kadın olmak çok zor maalesef. Bir yakınımla eşinden ayrıldığı süreçte sohbet esnasında  Türkiye’nin acı gerçeği yüzüme tokat gibi patlayıverdi desem abartmış olmam. Bu arkadaşım yıllarca sadakatle, sevgiyle kocasına ve  çocuklarına bağlı bir kadın olarak yaşadı. Biliyorum, çünkü kendisini çok uzun yıllar öncesinden yakınen tanıyorum. Kocası istemediği için evlendikten sonra çalışma hayatını bıraktı ve iki çocuğunu büyüttü. Benim nazarımda iyi bir anne ve eş oldu her daim. Fakat kocası pekde öyle görmemiş anlaşılan. Karısına, bir başka bayanı sevdiğini soğukkanlılıkla söyledi, 20 yıllık evliliğe iyi günler diledi ve öylece gitti. Bu çok sık yaşanan bir durum oldu son yıllarda sanırım. Bu bayan arkadaşım yıllardır çalışmadığı ve şahsi birikimi olmadığından dolayı doğal olarak kocasından yasal hakkı olan nafaka talebinde bulundu. Uzun lafın kısası kısıtlı bir nafakayla geçinme durumunda bırakıldı.(bu bölüm epeyce uzun aslında). İki evladıyla gerçekten üzücü ve dar bütçeli günler yaşamak zorunda kaldı maalesef. Sohbetimiz esnasında kendisinin dul ve yetim maaşı almak için başvuruda bulunduğunu öğrendim. Ne yapsın kadın. Hayat öyle kolay değil tabii. Çok sevindim önce parasal destek gelecek kendisine diye. Fakat alacağı parayı öğrendiğimde şaka gibi bir durum oldu. 370 lira mıdır nedir dul maaşı desteği. Valla 300 ü duyunca küsuratı dinleyemedim bile. Bu arada sigortalı çalışmaya başlarsa bu parayı almayı da hak edemeyecekmiş. Her türlü cezalı yani. Üstelik şiddet gören kadınlar ekonomik özgürlükleri olmadığı için kocasının evinden ayrılamıyor yada boşanamıyorlar. Dul maaşı desen sadaka gibi. Çok merek ediyorum bu rakamı belirlerken, kadının bu sadaka gibi parayla nasıl geçineceğini düşünerek mi, yoksa biz görevimizi yaptık dul kadına destek olduk anlamında mı belirliyorlar. Pekiyi,  üç çocuk doğurmalı diye teşvik edilen kadın hadi diyelim üç çocuk yaptı. Üç çocuk yaparak sadece geçim derdi için çalışan kadının hem kariyer yapıp hem çocuk bakabileceğine inanıyor musunuz? Üç çocuk yap evde otur. Sonra adam seni terketsin. Sen de aç kal geber olmuyor mu bu durum. Bir dul kadının kimseye muhtaç olmadan bu parayla yaşayabileceğini düşünenlere diyorum ki; kendi anan, bacın önce bu parayla yaşasın. Onlar başarabilirse biz diğer kadınlar da bu parayla yaşamayı başarırız o zaman. Hodri meydan…

Kadın kocasının parasına güvenmemeli ! 

Bayanlar, evlendiğinizde çalışma hayatınızı bırakmak zorunda kalacaksanız, evleneceğiniz adamı bırakın derim. Çalışmak yerine evde oturtulup sadece çocuk bakmanız ve yemek yapmanız sizden bekleniyorsa, yaşam şeklinize henüz evlenmeden kota koyulmuş demektir. Ne baba parası nede koca parası. Kendi paramızı kazanmak her zaman biz kadınları güçlü kılar. Kendimize olan saygımızı yitirmeden yaşarız böylece. Allah kimseye muhtaç etmesin insanı diyerek dua ederiz, ama kocamızdan gelen parayı nedense hiç muhtaçlık olarak görmek istemeyiz. Bu madalyonun bir yüzü.

Madalyonun diğer yüzü

Hayat müşterek, iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta deriz ve iyi niyetlelerle dünya evine gireriz herbirimiz. Evlendiğinde kadının eğitimine yada çalışma hayatına son vermesiyle bir evcilik oyunu başlar. Kadın güzel yemekler yapar kocasına, işten dönmesini bekler. Bu arada çocuk doğurur, büyütür. Evini temizler paklar bir güzel. Kalan vakitlerde eş dost ziyaretleri. Börek çörek partileri. Koca ise çalışır didinir. Eve para getirmek ve faturaları ödeme zorunluluğu görevini üstlenerek koşturur durur. Bu erkeğin görevidir. Korkunç bir yük vardır aslında erkeğin sırtında. Ülkemizde çoğunlukta para kazanmak ve evine bakmak görevi erkeğe verilmiştir. Bu da bir haksızlık şeklidir aslında. Etrafımızda sizlerinde kulağına çalınan veya bizzat şahit olduğunuz bazı ayrılan çiftler vardır muhakkak. Adamın durumu bozuldu bunalıma girdi boşandılar. Adamın maddi durumu bozulunca kadın kocasını terk etti. Adam borçlarını ödeyemedi intihar etti. Kadın kocasının durumu bozulunca adamı ezmeye başladı. Bu ve bunun gibi  yaşanmışlık olan örnekler sıralayabiliriz. Kadın öncelikle  ev kadınıyım modundan çıkmalı. Üretmeli, çalışmalı ve kocasının üzerindeki yükü hafifletmeli. Tabii ki hakedenlere. Yani sizi ezmeyen, kadınlığınızı size unutturmayan, sizin başarınızla gurur duyabilen erkeklere…

 

DUL MAAŞI NE KADAR

dul maaşı ve yetim aylık hesaplama

ÇALIŞAN KADINA SSK VE BAĞ-KUR’DAN YETİM AYLIĞI YOK

Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekârsa bu durumu devam ettiği müddetçe, hangi statüde olursa olsun anne-babasından dolayı yetim aylığı almaya devam eder, evlendiğinde ise kesilir.

Kız çocuğu çalışmaya başladığında SSK veya Bağ- Kur’dan bağlanan yetim aylığı kesilir. Eğer yetim aylığını Emekli Sandığı’ndan alıyorsa SSK veya Bağ-Kur statüsünde çalışmaya başladığında aylık kesilmez. Fakat memur olarak bir işte çalışmaya başlarsa Emekli Sandığı’ndan bağlanan yetim aylığı kesilir.

kaynak:

 

Cevap yaz