Mutlaka izleyin

Ayla’nın kafası ne düşünüyor

Görümce çok başarılı

Gupse Özay

Yapmış yine yapacağını! Kılıktan kılığa giren  karekter oyuncusu Gupse Özay’a bayılıyorum. Film vizyona girdiğinde koşa koşa gittim izlemeye. Son derece başarılı bir film olmuş. Başından sonuna kahkaha tufanıyla izlendi. Her yeni vizyona giren bir sinema filmi izlemeye gittiğimde, filmin sonunda salondan çıkarken insanların yüzüne bakarım.Yüz ifadelerinden film hakkında ki düşünceleri ile ilgili fikir edinmeye çalışırım.  Tabii ki duramadım bu film sonunda da  aynı şeyi yaptım. Çıkışta izleyenlerin yüz ifadelerini gözetledim 🙂 Yüzlerinde hala tebessüm olan insanlar çoğunluktaydı. Hatta yorumlara da biraz kulak kabarttım. Olumlu cümleler geldi kulağıma. Aylanın kafası ne düşünüyor derseniz bayıldım diyebilirim.

Gelin-Görümce, kaynana-gelin faciaları

Bu kriz daha çok Türkiye’de yaşanan sosyal kaos. Kadının sahiplenme gücümü desem takıntısı mı desem ülkemde fena halde tartışılır durumda. Kadın, öylesine sahipleniyor ki erkek kardeşini, kocasını, oğlunu. Kimseyle, özellikle başka bir kadınla paylaşamama gibi sorunu oluyor. Aslına bakarsak o kadının kocasını da bir başka kadın dünyaya getirmiş unutmayalım. Maalesef kadınların bir çoğu bunu gözardı ederek evlendikten sonra kocalarının sadece kendilerine ait olduklarını sanmaya başlıyorlar. Hanıııım hanım senin kocanı da bir kadın doğurdu unutma 🙂 Benim algılayamadığım ara da kalan erkeğin neden bu kadar aciz bir varlıkmış gibi paylaşılamadığı. Yahu sen kardeşi yada karısısın bi sakin ol !

Bırakda adamcağızın anası bir tık önde oluversin. Kadın 9 ay karnında taşımış, yırtınarak doğurmuş, ateşlenmiş sabahlara kadar başında beklemiş. Canı çıkmış büyütücem diye evladını. Sen kocanın anasını bacısını sev ki kocanda seni sevsin. Bu egolu kadınları anlamakta gerçekten çok zorlanıyorum. Ne hikayeler dinledim bu kaynana- gelin, gelin görümce ilişkileri. Hepimizin etrafında vardır zaten böyle sidik yarışında olan kadınlar. İlişkiler baştan ön yargılı başlıyor gibi geliyor bana. Etrafımızda yer alan böylesine hırs taşıyan kadınlar yeni evlenen yada nişanlanan bayanlara sorarlar hemen ‘kaynanan nasıl iyi mi ?’ Yok ona nasıl davrandığından tut da oğlunu paylaşıp paylaşamadığına kadar. Hatta daha da ileri giderek görümcenin nasıl olduğu ile ilgili sorular sorarlar. O da yetmez kocanın anasına olan düşkünlüğü tartışılır. Adamcağız biraz anasından fazla söz etse ana kuzusu yaftası yakıştırıverilir hemen. Aslına bakarsanız herşeyde olduğu gibi burada da birazcık empati yeterli. Yarın öbür gün senin oğlunda evlenecek sende bir kayınvalide olacaksın. Oğullarımıza yapılmasını istemediğimiz davranışları kocalarımıza yapmasak. Bu kadar basit. Anne dünyada tektir. Bir tane daha arasanız bulamazsınız. Nasıl biz bayanlar annnelerimizi evlendikten sonra bile baş köşemize yerleştiriyorsak, kocalarımızında anneleri olduğunu ve onları ne zorluklarla büyüttüğünü unutmamalıyız. İyi niyetli olmak gerekiyor biraz sanırım. Gereksiz yarışları bırakalım kocanızın hem karısı hem annesi olamayacığınıza göre bırakında anne anne olarak kalsın biz bayanlarda hayat arkadaşı olmayı başaralım. Sakin olun hanımlar kocalar bizim kayınvalide dediğimiz kişi ise kocalarımızı büyüten bize armağan eden kutsal kadınlardır… 

3 Yorumlar

Cevap yaz