Vatan TV, Haydi Gezelim Ekibi yollarda

Düştük yine yollara. Biz Türkiye’min en güzel şehirlerini, ilçelerini, beldelerini keşife çıkan keyifli bir ekibiz. Maşallah, kem gözlere şiş diyelim 🙂 Vatan TV ekranlarından her hafta bir başka yöremizin çekimlerini yapar ve sizlere ulaştırmaya çalışırız.Bu esnada kilometrelerce yol yaparız ama banamısın demeyiz. Haydi gezelim programını Sevgili Ümmü Erbil’in bülbül sesi ve sunuculuğu eşliğinde öyle klasik turlarla yapılan gezilere benzetmeden gerçekleştiririz. Bu hafta cennet Antalya’mızın cennet ilçe ve beldelerinin çekimlerini sizler için gerçekleştirdik.Her hafta sonu cumartesi -pazar saat 14.00 de Haydi gezelim programını Vatan TV ekranlarından izleyebilirsiniz.

Sayın Kumluca belediye başkanımız Hüsamettin Çetinkaya ekibimizi muhteşem ağırladılar. Kendilerine buradan Vatan Tv ailesi olarak şükranlarımı sunarım.


Haydi Gezelim Ekibi göreve hazır
Vatan TV Haydi Gezelim Ekibi Sevgili Ümmü Erbil en başta tabii ki…
Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ve Ümmü Erbil röportajı
Bereketli Kumluca

Antalya-Kumluca’dayız

Türkiye’nin yedi iklim bölgesinden biri olan Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümünde yer alan Kumluca, Antalya ilinin batı mevkisinde yer alan şirin bir ilçemiz. İlçe Akdeniz, doğuda Kemer, kuzeyde Korkuteli, kuzeybatıda merkez ilçe, batıda Elmalı ve Finike ilçeleri ile çevrili.Tipik Akdeniz ikliminin görüldüğü Kumluca’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçiyor. İlçenin deniz seviyesine yakın olan güney kısımları ovalık. Kuzey kısımları ise dağlıktır. İlçe merkezi Alakır çayı ile Gavur deresinin oluşturduğu alüvyonlu bir ova üzerine kurulmuş.Bu sebeple toprakları çok bereketli. 

Domatesler toplandı
Domatesler…
Kumluca portakalı nefis
Dayanışma 🙂
Aylanın Kafası traktörde

Kumluca tarihi ve gezilecek yerler

Kumluca bölgesinde hüküm sürmüş medeniyetlerden bazıları Likyalılar ve Solymler’dir. 15.Yüzyılda Osmanlı imparatorluğuna katılmıştır. Kumluca 1958 yılında Finike’ye bağlı bir beldeyken ayrılarak ilçe oldu.Kumluca’da birçok antik kent bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı  Olympos Antik Kent ve Adrasan en çok turistik ziyaret alan tatil beldeleridir. Kumluca pazarı cuma günleri kurulan tamamen organik tarımla üretilmiş meyve ve sebzelerin sergilendiği bir pazar. Kumluca’nın  Türkiye’nin %25 tarım ihtiyacını karşılayan bir ilçe olduğunuda göz önünde bulundurursak pazarın zenginliğini tahmin etmekte zorlanmayız.

Kumluca’da organik pazar röportajı
Kumluca pazar keşifi

Kumluca’nın Kale kulesi görülmeden dönülmez. Benim tavsiyem mutlaka günbatımı zamanı orada olun. Şehrin kuşbakışı görüntüsü ve günbatımı oldukça keyifli.

Kale kule kent müzesi genel görünüm
Kale Kule Kent Müzesi terastan gün batımı

Adrasan cennetten bir köşe 

İlçenin mükemmel köşelerinden biri Adrasan görülmeye değer cennet köşelerden biridir. Yıllarca her yıl tatil için tercih etttiğim tatil beldelerinden biri olan Adrasan bakir denilebilecek güzellikte. Dağ, deniz ve ormanın birbirleriyle kavuşmaları ise insanın içine huzur veriyor. Ormanlık alanları ile oksijen deposu adeta. Deniz suyu tertemiz ve nasıl berrak anlatam. Her yıl bu beldeyi caretta carettalar ziyaret eder ve yumurtlamak için bu sahili tercih ederler. Geçtiğimiz yıllarda ki bir Adrasan tatilimizde, kumsalda oğlumla oyun oynadığımız esnada kumun birdenbire hareketlendiğini gördük. Oğlum çok korktu ve çığlık çığlığa bağırmaya başladı 🙂 Aslına bakarsanız bende neler olduğuna anlam veremediğim için tedirgin olmadım değil.  Tabii ki her anne gibi bende oğlumu sakinleştirmeye çalıştım ama vallahi tırstım diyebilirim. Bir de baktım ki kumun altından yüzlerce  caretta caretta yavruları çıkıyor. O zaman öğrendim ki; bu bölgenin en değerli mücevheri olan caretta carettaların dünyaya gözlerini açmasıyla birlikte doğanın bir mucizesine şahit oluyorduk. Oğlum ve ben dünyadaki şanslı insanlardan biriydik. Her zaman böylesine doğa harikası olaylarla karşılaşmak pekde mümkün değil sanırım. Onların denizi bulmaları için tüm Adarsan halkıyla seferber olduk. Birçoğu yumurtadan çıktıklarında yanlış yöne giderek denize ulaşamadan maalesef ölüyorlar. Oğlum ve ben onları denize yönlendirerek yüzmelerini sağladık. Tam tamına 4 saatimizi alan bu çaba sonucunda hepsi doğalarına kavuştular. Bu nedenle aklıma geldikçe, bana kendimi daima iyi hissettiren bir anıya sahip olmanın gururunu yaşıyorum. Her ne kadar tesadüf olsada…

Adrasan
Adrasan yaban ördekleri
Yumurtadan yeni çıktı
Caretta caretta ile yüzmek başka bir keyif
Adrasan genel görünüm

Olimpos Antik Kent

Olympos Hellenistik Devir’de kurulmuştur. M.Ö. 100′de Lykia birliğinin önde gelen ve üç oy hakkına sahip altı şehrinden birisi olmuştur. M.Ö. 78′de Roma komutanı Servilius Isauricus Olympos’u korsanlardan temizleyerek şehri Roma topraklarına katmış ve kent Roma dönemi öncesinde de bilinen tabii gazların yandığı Çıralı’daki Demirci tanrı Hephaistos kültü için inşa edilen açık hava sunaklarıyla da büyük bir ün sahibi olmuştur. Orta Çağın başlarında, M.S. 4., 5. yy yazılı kaynaklarından hıristiyanlaşan Olympos’un ilk piskoposlarına dair bilgi alınsa da kentin 7. yy’dan sonrası şimdilik karanlıktır. Kentte M.S 5. yy ile 7. yy arasına tarihlenebilecek 12 adet Bizans Kilisesi yer almaktadır ki, bu da Hıristiyanlığın ilk yıllarında Olympos’un önemli bir kent olduğunu göstermektedir. Venedik, Ceneviz ve Rodos şövalyelerinin Akdeniz’de varlığını hissettirdiği özellikle 14. yy sonrasında Olympos’un uğrak limanı olması akla yakındır. Kentin Osmanlıların deniz üstünlüğünü kurmalarından önce önemini kaybetmiş olması ise olasılık dahilindedir. Çünkü Antalya ve Alanya’nın Akdeniz Kıyılarındaki faaliyetlerinin yazılı ve arkeolojik olarak kanıtlanmasına rağmen Olympos’un Osmanlı Dönemine dair hiçbir veri bulunmamaktadır. Arkeolojik verilere dayalı olarak, Olympos’da kentsel faaliyetin 13. yy sonrasında sona erdiğini söylemek mümkündür. Olympos, içinden geçtiği dereciğin iki yanına yayılmıştır. Kumsaldan da görülen ve mezarların üzerinde bulunan yüksek tepe Olympos’un akropolü olarak adlandırılsa da bu alanda yalnızca orta çağ’a ait bir hisar yer almaktadır. Tepe üzerinde yapı kalıntıları hisar içindeki çok ve tek katlı sivil yapılara aittir. Bu tepeden bakıldığında Venedik misali ırmağın güzel görüntüsünü seyredebilirsiniz. Irmak, kenarlarına yapılan poligonal teknikteki duvarlarla kanal haline sokulmuş, iki yaka bugün de izlerini gördüğümüz, Roma döneminde olasılıkla açılır kapanır biçimde inşa edilmiş, payeleri taş örgü, gövdesi ahşap bir köprü ile birleştirilmiştir. Nehrin güney tarafında hemen kıyıda görülen kemerli yapı şehirde bulunan birçok bazilikadan birisine aittir. Kentin bu bölümünde, bitki örtüsü nedeniyle çok zor gezilebilen Olympos’un tiyatrosu bulunur. Tiyatronun tonozlu paradosları, orkestraya ve çevreye dağılmış bezemeli mimari plastik parçaları burada tipik bir Roma Devri tiyatrosunun bulunduğunu gösterir. Tiyatro ile deniz arasında, doğuya doğru, sırasıyla Hellenistik dönem poligonal şehir duvarı, nehrin kenarındaki Büyük Hamam kalıntıları, Erken Bizans dönemi bazilikası ve bu bazilika ile organik bağlantısı bulunan küçük hamama ait yapı öğeleri görülür.

Olympos SIT alanı kapsamında olduğu için antik alan ve çevresinde yapılaşma yasaktır. Konaklama ağaç evlerde yapılır. Burası gezgincilerin en önemli durağıdır. Ayrıca bölge yakınlarındaki Beydağları Olympos Milli Parkı da dağcılıkla ilgilenenler için ideal bir bölgedir.  KAYNAK :https://tr.wikipedia.org/wiki/Olympos_antik_şehri

Olimpos kumsalı
Olimpos denizi
Kaçırma derim bu güzelliği…

Nasıl Gidilir ?

Antalya havalimanından Kumluca yaklaşık 99 km. Araçla yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyor. Yol güzergahı oldukça rahat. İstanbul’dan aracıyla gitmek isteyenler yaklaşık 8 saat 50 dakika gibi bir süre içerisinde Kumluca’da olabilirler.

Meşhur

Antalya Kumluca’nın meşhur tahinli piyazını yemeden ve etli saç kavurmasının tadına bakmadan dönmeyin derim.

6 Yorumlar

  1. Vatan Tv ve Ayla’nın kafası ikisi bir araya gelmiş harika olmuş ..👍🏻
    Gördüğüm yerleri Ayla’nın kafasından okumak daha bir keyifli oldu üstelik bilmediklerimi de bildiklerimin yanına eklemiş oldum ..Yüreğine kalemine gönlüne sağlık ..👏🏻👏🏻

  2. Cok tesekkur ederim Ayla hanim 🏵🏵🏵gurbette yasayan bir KUMLUCA li olarak tekrar gurur duydum memleketimle tabiki sizin anlatiminizla her izleyesimde ister istemez goz yaslarima hakim olamiyorum . Gercekten KUMLUCA yi gormeden olmemek lazim 😭😭😭

Cevap yaz