Ana Sayfa Aylanın Kafası Öksürük nasıl geçer

Öksürük nasıl geçer

1763
azı karar çoğu zarar

 

öksürük için birebir

Malum, kış günleri geldi çattı. Yeni saate kimseler alışamadı. Havanın geç aydınlanmasından dolayı birçok insan mağdur. Benim oğlum sabah okula gitmek için yataktan sürünerek kalkıyor. Her sabah ‘ama daha geceeee’ diye söylenip duruyor. 12 yaşında olmasına rağmen her sabah saatlerin geri alınmadığı ile ilgili hatırlatma yapıyorum. Vay daha küçük çocukları olan annelerin haline ! Daha çok çocuklar etkileniyorlar bu gece kılıklı sabahtan. Bir çok çocuk karanlıkta ara sokaklarda, ıssız yerlerde yürüyerek okuluna gitmek zorunda kalıyor. Analarında çocuklarında yürekleri ağızlarında. Bu konuya değinmeden geçemedim. Her sabah benim gibi bu sıkıntıyı yaşayan anneler var biliyorum. Bende benim gibi mağdur olan anne ve çocukların diline tercüman olmak istedim kalemimle. Bizimkisi sessiz çığlık olacak ama varsın öyle olsun. Hoşlanmadığımız, rahatsız olduğumuz, mağdur olduğumuz herhangi bir olayda da susup oturacak değiliz ya!

Şimdi gelelim Zencefilin faydalarına 🙂

Bizim oğlan dün ateşlendi. Baktım öksürmeyede başladı. Her yıl kış aylarında biz annelerin yaşadığı bir durum bu. Hemen telaş etmedim. Sirkeli suyla eklem yerlerine yaptığım kompresle ve az miktarda verdiğim ateş düşürücüyle ateşi düşürdük çok şükür. Gel gelelim, öksürük hani boru deriz ya! İşte aynen öyle. Hemen aklıma zencefilli karışım geldi. Bende daha önceleri bu karşımı internetten bulmuştum. Daha önce işe yaramıştı. bu sebeple hemencecik hazırladım oğlana, kavga dövüş bir güzel içirdim 🙂 Vallahi bugün öksürükten eser yok desem yeridir. Biz çok faydasını gördük. Sizlerle de paylaşmak istedim. Bu arada Balparmak markası Apitera adı altında balla birlikte bir karışım hazırlayıp piyasaya çıkartmış. Içeriğinde bal, zencefil, karabiber, tarçın, limon, propolis var. Bu sabahta ondan bir tatlı kaşığı verdim. Bize çok iyi geldi. Tavsiye ederiz. Yalnız kullanımıyla ilgili Üzerinde yazılı olan bazı uyarılar var lütfen dikkate alalım.

Zencefil Öksürüğe İyi Gelir mi ?

Zencefil Öksürüğe İyi Gelir Mi, Zencefil bitkisi (Zingiber officinale), kakule, zerdeçal ve havlıcan bitkileri ile aynı familyadan gelen bir bitki olup özellikle Asya ve Uzak Doğu mutfaklarında baharat olarak yaygınlıkla ve sevilerek kullanılır. Acımsı tadı bu ülke yemeklerine karakteristik bir özellik sağlamıştır. Geleneksel tıpta da bu ülkelerin yaygınlıkla kullandığı bir bitki olan zencefil; enflamasyonu engellemeye, iltihaplı romatizma, mide ağrısı, yüksek mide asidi, bağırsak sorunları, sindirim sistemi düzensizlikleri, şişkinlik, ishal, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, öksürük, kolik ve mide bulantısını gidermekte yardımcı tedavi maddesi olarak faydalı sayılmaktadır. Rahatsızlıklara iyi gelmesi yanında, çağımızda zencefilden cilt bakımı ve kozmetik ürünlerinde yaygınlıkla faydalanılmaktadır. Zencefil piyasada taze veya kuru formda, sıvı halde, yağ olarak ve toz şeklinde farklı ürün gamında bulunmaktadır.

Zencefil bir çok rahatsızlığa olduğu gibi öksürüğe de iyi gelir. Çay formunda ya da sıvı eklenmeden farklı maddeler karıştırılarak yiyecek halinde tüketilebilir. Aşağıda öksürük tedavisi için farklı formlara zencefil kürü örnekleri mevcuttur. Ülkemizde yaygın olmamakla birlikte, Çin’de geleneksel olarak rendelenmiş taze zencefil 1-2 yumurta ile omlet yapılarak tüketilmektedir.

Özellikle inatçı öksürük tedavisinde kullanılan yöntemde, 1 su bardağı kaynamış suya 1/2 çay kaşığı toz zencefil, çok az tarçın tozu ve 1-2 tane karanfil atılarak 6-7 dakika demlendirilip, 1/2 tatlı kaşığı bal ya da 1 çay kaşığı esmer şeker eklenerek içilmesi çok faydalı sonuçlar doğurmaktadır. Çünkü karanfilin içerdiği bileşikler kendisiyle benzer özellikler taşıyan zencefille birleştiğinde, ağız ve boğaz enflamasyonu ve enfeksiyonlarda ağrı kesici ve iltihap giderici etki yapmaktadır. Yukarıda belirtilen karma ile çay olarak içileceği gibi, kür olarak 1.5 yemek kaşığı bal, 1/2 tatlı kaşığı toz zencefil ve 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş karanfil ile harmanlanarak yenebilir. Yine bu karışıma yarım çay bardağı limon suyu eklenerek şurup gibi günde 2-3 tatlı kaşığı içilebilir.

Özellikle öksürüğün tahriş edici etkisini azaltmak için kullanılan başka bir karışım ise; 1,5 yemek kaşığı bal, 1/2 tatlı kaşığı zencefil tozu, 1 silme çay kaşığı toz karabiber, 1/2 tatlı kaşığı tarçın tozu ve 1/2 limonun suyunun harmanlanarak, bu karışımdan özellikle mide boşken 1 tatlı kaşığı alınması (gün içinde alınan miktar 3 tatlı kaşığını aşmamalıdır) şeklindedir.
Gün içinde 2-3 fincan tüketilmesinde sakınca olmayan bir diğer öksürük çayı da 1/2 yemek kaşığı toz meyan kökü, 2 çay kaşığı kuru şahtere otu (Fumaria officinalis) ve 1 silme tatlı kaşığı toz zencefilin 1 bardak kaynamış suya eklenmesi ile yapılmaktadır.
Tedavi amaçlı hazırlanan çaylar yapılırken taze su kullanılması, çok uzun süre demlenmesi için bekletilmemesi, her seferinde taze olarak hazırlanması, çok gerekli değilse şeker eklenmemesi ve aksine bir talimat yoksa hazırlanan çayın hemen tüketilmesi gerekmektedir.

Zencefilin fazla tüketilmesi tüm diğer yiyeceklerde olduğu gibi olumsuz sonuçlar doğuracağından, zencefil bir uzmana danışılarak ve mutlaka doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır. Bu nedenle özellikle hamileler, kan inceltici ilaç kullanan hastalar, şeker hastaları, genel anestezi alacak hastalar ve tansiyon hastaları mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Zencefilin Zararları

Zencefilin zararları, birçok faydası olduğu gibi zencefilin aşırı kullanılmasında da zarar vardır. Zencefil son zamanlarda tıp ve ilaç sektöründe en önde ismi geçen şifalı bitkiler arasındadır. Zencefilin birçok faydası olduğu gibi çok aşırı kullanılması çocuk ve hamilelerde zarar verebilmektedir. Zencefil öksürük, mide bulantısı, üşüme, dolaşım sistemi hastalıkları, romatizmal ve kas hastalıklarına birçok faydası vardır. Zencefilin bu gibi hastalıklarda iyi sonuç almak isteniliyorsa tabiri caiz ise yerinde ve ayarında kullanmak gerekir. Aslında her şifalı bitkide bu geçerlidir uygun zaman ve ayarında aşırı doz alınmadan kullanılmalıdır. Zencefil aşırı dozda kullanılmamalıdır tahmini günlük 4 gramın üstünde olmamalıdır.

Eğer çocuklar için kullanılacaksa yetişkinler için önerilen miktarın üçte biri kadar tüketilmesi gerekir. Zencefilin 2 yaşından küçüklere verilmesi önerilmemektedir. Hamile ve emzikli bayanlarda doktor önerisi ve kontrolü altında alınmalıdır. Hazırlanan zencefil aynı anda değil de günün belli aralıklarında tüketilmelidir.

Uzmanların tavsiyesi

Aşırı dozda zencefil tüketilmemelidir. Eğer tüketilirse görülebilecek yan etkiler şunlardır;Eğer tüketilirse görülebilecek yan etkiler şunlardır;

Zencefilin keskin kokusu nedeniyle aşırı dozda alınması halinde mide ekşimelerine ve tahrişlerine neden olabilir.
Fazla kullanılması halinde ritim bozuklukları, deri döküntüsü ve depresif etki de yapabilir.
Zencefil safra salgısının artmasına neden olur ve safra rahatsızlığı olan kişiler doktor kontrolü altında almalıdırlar.
Zencefilin kan sulandırma özelliği olduğundan dolayı cerrahi operasyon öncesi zencefil alımı durdurulmalıdır.

kaynak:http://www.zencefil.gen.tr/zencefil-oksuruge-iyi-gelirmi.html

Yorum

Cevap yaz