Genç kal
Yenilen
Yenilen

PRP NEDİR ?

Estetik Cerrah Semih Gök

Yüze uygulanan gençleştirme yöntemini sizler için anlattı.

PRP (Platelet Rich Plasma) cilt gençleştirme tedavisi. Cildimizdeki kolajen ve elastin lifleri zamanla eski yoğunluğunu kaybetmeye başlar. Bu tedavi ciltte zamanla ortaya çıkan solma, sarkma, lekelenme, kırışma gibi deformasyonları ortadan kaldırmak için uygulanr. Gerekli tıbbi hyjenin ve cilt temizliğinin uygulanması gereken medikal bir uygulamadır.

PRP, cildin ihtiyacı olan yapılandırıcı ve yenileyici maddeleri içermektedir. Kandaki pek çok büyüme ve destekleyici faktörlerin, normal kan dolaşımıyla cilde ulaşma oranı PRP yöntemi sayesinde arttırılır. Kandaki onarıcı faktörlerin ve büyüme hormonunun mucizevi özelliklerinden yararlanan PRP, cilt dokularının kendi kendini yenilemesi ve gençleşmesini sağlamaktadır.

PRP üretimi, kişiden alınan 10 cc kadar kanın özel bir tüpte santrifüj edilmesiyle başlar. Bu işlemle kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı (alyuvarlar) ayrıştırılır. Böylece trombosit yoğunluğuna sahip bir jel elde edilir. Buna PRP adı verilir. Trombositler kanın pıhtılaşması ile ilgili işlevleri olduğu kadar, doku hasarlarının iyileşmesini sağlayıcı özellikte büyüme faktörleri de salgılamaktadırlar. Alınan kan özel makinesinde santürfüj edilirken, hastamız emla kremle cilt anestezisi için hazırlanır. 20 dakika bekleme süresinin ardından cilt antiseptik solusyonları ile temizlenir. Çok sayıda mikro noktacık elde ettiğimiz uygulama tekniği ve konforu çok arttıran özel bir makine sayesinde yüz derisinin tazelenmesi sağlanır. Oluşan çok sayıdaki mikro noktacığa elde ettiğimiz özel serumu yedirilir. Bu sayede canlanma ve tazelenme çok daha hızlı ve etkili gerçekleştirilmiş olur. Özel donanımı ile oluşturulan mikro noktacıklardan cilde serum yedirilmesi 30 dakika sürer. Yenilenme etkilleri ilk seansla birlikte görülebilmektedir. Bir gün boyunca yüzde artan bir pembelik oluşur. Genellikle aynı gün ve ertesi gün sosyal hayata geri dönüş son derece konforludur.

Trombosit yoğun PRP’de en çok tercih ettiğimiz bölgeler yüz, boyun, dekolte ve ellerdir . Bu bölgelere uygulandığında dokulardaki hasarı ya da yaşlanma etkilerini geri çevirir. Gençleşme sağlar. Cilt daha parlak ve canlı görünür. Özellikle yüz bölgesinde karşılaştığımız güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşar, göz altı bölgesi torbalanmalar ve mor renk değişikliklerinde düzelme olur. İnce çizgiler yumuşar. Işığınız artar. Ciddi bir tazelenme ve canlanma etkisi oluşur. Yaz öncesi ve sonrası özellikle tavsiye ettiğimiz PRP uygulaması yaz öncesinde temiz ve tazenlenmiş bir cilt ile daha duru cilt tonu sağlar. Yaz sonrasında ise güneş hasarını azaltarak cildi toparlar. Tedavi sonrası nemlendiriciler, bakım kremleri ve güneş koruyucuları kullanılması önerilir.

 

DİZ TEDAVİSİ

Diz eklemleri insan vücudunun en hareketli ve en fazla yük taşıyan bölümüdür. Günlük hayatımızda merdiven inip çıkma, oturup kalkma, yürüme, koşma gibi durumlarda bükülmesi binen yükü arttırmakta ve bu durum eklemde tahribata yol açmaktadır. Yaş ile birlikte eklem kayganlığının azalması, kıkırdak yapımının azalması, kemik yapıdaki bozulmalar da diz eklemlerinde ağrı, hareket kısıtlılığına yol açmaktadır. Diz ağrıları, erken dönemde kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Dizdeki problemlerin ilerlemesi durumunda tahribat artabilmekte, menüsküs, bağ gibi dokulardaki bozulmaların da eklenmesiyle tedavi güçleşmekte ve cerrahi işlemler gibi girişimler ile protez gerekebilmektedir.

PRP Ağrı Kesici Değil, Hastalığın Tedavisi
Diz kireçlenmelerinde, diz eklemi içine 2-4 ml kadar, birer ay arayla üç kez uygulanır.
Enjeksiyonu takiben birkaç hafta içinde iyileşme başlar ve iyileşme süreci, dokudaki harabiyete göre 3 ay 12 ay arasında devam eder. PRP enjeksiyonları sonrası kortizon enjeksiyonlarında olduğu gibi hızlı bir ağrı azalması olmaz.

Diz ve eklem ağrılarında PRP tedavi yöntemi
Kortizon ağrıyı kesmesi için yapılır ve tekrarlanan kortizon enjeksiyonlarınıj kemik ve yumuşak doku yoğunluğunu azalttığı saptanmıştır. PRP uygulamalarında, ağrı yavaş yavaş azalır ve aylar içinde geçer. Kortizon uygulamalarında görülen şikayetlerin tekrarlaması, PRP tedavisi sonrası gözlenen bir durum değildir. PRP tedavisi, yaş ortalaması yükselen toplum ile birlikte çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen diz kireçlenmelerinin tedavisinde mevcut yöntemlere iyi bir alternatiftir.

Menopoz Sonrasına Dikkat
Kadınlarda, menopoz sonrası kalça bağlarındaki zayıflama ve kıkırdak yapısının yumuşamasıyla diz eklemine binen yükün artar. Bu da eklem yüzlerindeki aşınma, eklemde kıkırdakların yumuşaması ve kemikteki deformasyonların kadınlarda menopoza bağlı olarak daha sık görülmesine neden olur. Kadınlar diz kireçlenmesi için potansiyel risk grubunu oluşturur. Son yıllarda, doğal tedavi yöntemlerinin etkisinin, kimyasal ilaçlardan daha üstün olduğunun saptanması ile vücudun kendi kendini tamir mekanizmaları da önem kazanmıştır.

Bilimsel araştırmalar, kas-iskelet sistemi hastalıklarında PRP yönteminin dokuların tamirine olanak sağladığını göstermiştir. PRP İngilizce “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlanmaktadır.

PRP ile vücut kendi kendini tamir ediyor
Son yıllarda, bilimsel veriler özellikle diz kireçlenmeleri başta tüm eklem problemleri, kas-iskelet sistemi hastalıklarında doğal, ameliyatsız bir tedavi olan PRP yönteminin dokuların tamirine olanak sağlamaktadır. Oldukça konforlu bir yöntem olan PRP günümüzde giderek daha fazla hasta tarafından tercih edilmektedir. .

PRP’nin herhangi bir yan etkisi ya da enfeksiyon riski var mı ?

Şayet doğru kit kullanılırsa (Regenkit) hiçbir riski ve yan etkisi yoktur. Çünkü Regenkit her seans için tek kullanımlık enjeksiyon ve tüp içeren bir kittir. Son derece güvenlidir. Yan etkisi de olamaz çünkü sizden alınan size, sadece size fazlasıyla geri verilmektedir.

Yorum

Cevap yaz