Şekerini dengele

Tarçın 

Tatlı krizi zaman zaman bir çoğumuzun muzdarip olduğu bir durum. Bir yandan kilo kontrolü diğer bir yandan tatlı isteği. Kadınların özellikle adet günlerinde hortlayan ve maalesef kontrol kaybettiren delice bir istek bizimkisi. Depresyonda, moral bozukluğunda, stres anındaki istem dışı tatlı aramalarımızı konuşmuyorum bile 🙂

İşte burada tarçın giriyor devreye. Mis gibi kokusuyla tarçının faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. Canımız deli gibi tatlı çektiği esnada bir elma alıyoruz elimize. Bir güzel soyuyoruz ve üzerine tarçın serpiyoruz. Hemen o an olmasada aradan 15-20 dakika geçtiğinde (tabii birazcık sabredersek) o kontrolsüz isteğimizin azaldığını göreceksiniz.Yoğurt üzerine serpilen tarçında metabolizmayı hızlandırıp şekerimizi dengelemeye yardımcı oluyor.

Tarçınlı limonlu su 

Diyet yaparken tarçınlı su kullanımı zayıflamayı hızlandırır. Tarçın Antioksidan bakımından oldukça zengindir. Tarçın kullanan kişilerde daha uzun süre tokluk hissi olur. Aynı zamanda tarçın kan şekerimizi dengeler. Kan da insülin yükselmesi vücut için gerekli olan tüm enerjinin kanda mevcut olduğunu stoklarda bulunan enerjinin yani yağlarımızın enerjiye çevrilmesine gerek olmadığı anlamına gelir. Bu durumda vücut fazla olan enerjiyi depolar ve yağa dönüştürür. Tarçınlı su işte tam bu noktada devreye giriyor ve zayıflamanıza yardımcı oluyor. Bu yaz bizzat kendim denedim. Kilo vermek istediğim zamanlarda diyet kelimesini sevmediğim için ben sağlıklı beslenme olarak ifade ediyorum 🙂 Diyet kelimesi bana oldukça itici geliyor. Içeriğinde zorunluluk hissi var. Oldum olası zorunluluk kelimesi adı altında yapılan herşey beni zorlar. Bu nedenle zorunluluk yerine gereklilik kullanırım mesela:) Şimdi uyguladığım çok kolay yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Her sabah geceden hazırladığım:

1 lt suya

1 çubuk tarçın

yarım limon

bir iki dal taze nane yaprağı

Atıyorum ve sabaha kadar bekletiyorum. Sabah kalktığımda aç karnına 1 bardak içiyorum. Midesinde problem olanlar veya düşük tansiyonu olanlar limon ölçüsünü azaltabilirler. Bu basit karışım mutlaka oda sıcaklığında olmalı. Ilık su aç karnına içildiğinde metabolizmayı hızlandırıyor. Bu karışım ve sağlıklı beslenme ile birlikte 1 ayda 5 kilo verdim. Sanırım ayda 5 kilo oldukça başarılı. En azından benim için öyle 🙂

Tatlılarınızın üzerine

Cevizli Tarçınlı Elma Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler
6 tane elma
2-3 su bardağı su
1 limonun suyu
yarım su bardağı şeker (veya esmer seker)
2 cay kaşığı tarçın
2-3 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı

Üzeri için;

Krema
Ezilmiş ceviz
Cevizli Elma Tatlısı Tarifi Yapılışı

Cevizli elma tatlısı
Cevizli elma tatlısı

Fırın 190 dereceye ayarlanır. Geniş bir kasede su ve limon suyu karıştırılır, bekletilir. Ayrı bir kasede tereyağı eritilir. Yine ayrı bir kapta da şeker ve tarçın karıştırılır. Elmalar yıkanır, soyulur ve boyuna ikiye kesilir, çekirdekleri alınır. Limonlu suya batırılır ve mutfak bezi ile kurulanır. Elmanın kesik kısmı önce erimiş tereyağına batırılır. Sonra şeker tarçın karışımına batırılır. Ve şekere batırılan kısmı yukarı gelecek şekilde fırın tepsisine veya büyük boy borcama dizilir. Yaklaşık 40-50 dakika fırında pişirilir, veya elmalar iyice yumuşayana kadar. Pişen elmalar fırın tepsisinin içinde soğutulur, sonra servis tabağına alınır, tepsiye sızan suyu karamel gibi elmaların üzerine gezdirilir. İster sade ister elmaların ortalarına biraz krema koyup ezilmiş cevizle süslenip servis yapılır. Afiyet olsun.

 

Cevap yaz